لمینیت دندان چه فرقی با بلیچینگ دندان دارد؟!

به گفته یک دندانپزشک خبره و متخصص در این زمینه، جای شگفت است که برخی بیماران از نتیجه بلیچینگ راضی نیستند. یا اینکه فکر می کنند بلیچینگ آن چیزی که آن ها می خواستند برآورده نکرده است. در صورتی که از بهترین مواد برای سفید کردن دندان یا به اصطلاح بلیچینگ استفاده می شود. اغلب بیماران یا مراجعه کنندگان بیشتر از انتظارشان می خواهند. لبخند ستاره های فیلم ها را می خواهند، و بیشتر به رنگ دندان توجه می کنند تا اینکه چقدر لبخندشان زیبا شده و تغییر کرده است.
شاید هم بخاطر این است که رنگ دندان در اولین نگاه بیشتر به چشم می آید و زیبایی را نشان می دهد. سخت تر از همه شناسایی رنگ، شکل، و هماهنگی دندان ها، در ارتباط با لب ها و صورت می باشد. با این حال، همه این اجزا به همان اندازه مهم هستند و به طور کلی روی زیبایی چهره بسیار تاثیر گذار می باشند. این بیماران بلیچینگ را با تاثیرگذاری کمتری نسبت به جایگزین های دیگر می بینند. برای سفید کردن دندان، دندانپزشک سه گزینه دارد : بلیچ، کامپوزیت رزین، یا پرسلین ونیر. متاسفانه بیماران تمایل به بلیچینگ بیش از حد دارند. چون اکثرا اطلاعاتی که از کامپوزیت رزین و ونیر دارند، یا ناقص است یا صحیح نیست.

دندانپزشکی زیباییحال به تفاوت های این دو گزینه می پردازیم :
رنگ :

تاثیرات کوتاه مدت که در رابطه با این سه گزینه درمانی که مطرح کردیم قابل قیاس است. اما در نهایت همه این روش ها سفیدی دندان را به ارمغان می آورند. با این حال، کامپوزیت رزین نسبت به بلیچ طولانی مدت تر است و پرسلین نسبت به هر دوی آن ها ماندگاری بیشتری دارد. به خاطر اینکه بیماران ممکن است در طی یک سال نیاز به چند دوره درمان داشته باشند، بخاطر مصرف نادرست غذایی ازجمله مصرف قهوه، سیگار، و غیره. اگر کامپوزیت رزین به طور کامل و درست انجام شود، نسبت به لکه ها مقاوم است، اما باز گفته می شود پرسلین ونیر یا لمینیت دندان از این دو مقاوم تر می باشد. تقریبا پرسلین به مدت ۱۵ سال عمر می کند. کامپوزیت ها نهایتا ۳ تا ۵ سال.
زمان و راحتی :

مردم می توانند دندانپزشک اطفال مخصوص خودشان را برای دندان هایشان انتخاب کنند، یا از روش های درمانی خانگی استفاده کنند. اولین قدم ملاقات با دندانپزشک است. در ادامه بعد از مشورت با دندانپزشک، به جهت سفید کردن دندان بلیچینگ انجام می شود، اما ممکن است دوساعتی زمان ببرد. برخلاف آن، ونیر نیاز به کمی آمادگی از قبل دارد و چند جلسه درمانی زمان می برد. بخاطر همین بسیاری از بیماران به زمان و راحتی در این موارد بسیار توجه می کنند.
هزینه : هزینه بلیچینگ در مطب گرانتر از روش های خانگی است. پس بهتر است اولین سرمایه گذاری را روی ونیرها کنید.

لمینت دندان جایگزین خوبی برای ارتودنسی است؟

حرکت دندان ها با ارتودنسی :
در ارتودنسی دندان ها به صورت فیزیکی با کمک براکت ها به جای درستشان حرکت می کنند. این حرکت توسط فشار به استخوان ها انجام می شود.
زمانی که فشار لازم به دندان وارد شد (با استفاده از springs یا اسپرینگ) استخوان دندان به عبارتی در جایی که فشار لازم وارد شده بود، دندان ناپدید می شود؛ (resorption) و دوباره درست در جایی که دندان به صورت اورجینال بوده است، ظاهر می شود (deposition).
بهترین حالت برای دندان های کج همین ارتودنسی می باشد تا روش های غیر ارتودنسی. چون روش های غیر ارتودنسی یا دندانپزشکی زیبایی فقط ایرادهای ظاهری دندان را پوشش می دهند. فقط ارتودنسی ۶ ماه تا ۲ سال زمان می برد تا نتیجه دهد. در این مدت هم فرد را کلافه می کند. به همین دلیل مردم به خاطر زمان کم دندانپزشکی زیبایی وسوسه می شوند و درمان و بهبودی ۲ هفته ای را انتخاب می کنند تا ۲ ساله.
روش هایی که برای ارتودنسی در نظر گرفته می شود :
اول : براکت های سنتی و قدیمی (بدون حرکت) که یا سفید و بی رنگند یا فلزی هستند. برای مشکلات خیلی پیچیده دندان توصیه می شوند.
دوم : ارتودنسی متحرک که برای مشکلات دندانی خفیف استفاده می شوند. اما بیمار باید ۲۳ ساعت در روز این مدل ارتودنسی را روی دندان هایش تحمل کند و تنها برای فعالیت های فیزیکی در بیاورد.
ارتودنسی غیر متحرک دندان چیست؟
دندان هایی که از حالت خودشان خارج شده اند، می توانند با روش های غیر ارتودنسی درست شوند. مثل اسکالپتینگ یا sculpting، باندینگ یا bonding، پرسلین لمینت ها (پرسلین ونیرها) و porcelain crowns. می توانید یکی از این روش ها یا همه آن ها را برای داشتن لبخندی زیبا انجام دهید.
اسکالپتینگ : به آرامی شکل دندان را تغییر می دهد. روشی خیلی ساده و سریع که دندان های کج و بدشکل را بدون نیاز به نووکسین تغییر می دهد. مزایای آن هزینه و راحتی انجام آن است. هرچند برای روش های پیچیده تر کاربردی ندارد.
باندینگ : آکریلیک شکل داده شده که به روی دندان می چسبد. معمولا یک جلسه درمانی می برد. هزینه آن هم یک سوم هزینه لامینیت دندان و crowns می باشد.
پرسلین لمینت : یک روش زیبایی ایده آل برای بیماران که دندان هم تراش کمتر می خورد و برای دندان های شکسته و بدرنگ شده مناسب می باشد