راه کار های بنیادی برای سئو و بازاریابی محتوا در یک وب سایت

علی رغم آن که در ۵ سال گذشته عملکرد موتورهای جستجوگر گوگل و طرز کار آنها در همه زمینه ها تغییر یافته است، اما یک حقیقت ثابت و تغییر ناپذیر در رابطه با طرز کار موتورهای جستجوگر در زمینه رتبه بندی ها وجود دارد و آن حقیقت این است که محتوا یک وب سایت ابزاری است که موجب فعل و انفعال میان کاربر و وب سایت می شود، کاربر را به تعامل با وب سایت وا می دارد، میزان رضایت کاربر از وب سایتی که به آن مراجعه نموده است را تعیین می کند و در نهایت موجب تبدیل کاربر به مشتری می گردد.
با این حال شاید برای شما جالب باشد که بدانید طبق آمارهای ارائه شده توسط انستیتوی بازاریابی محتوا (CMI)، تنها ۴۱% از تمامی بازاریابان اینترنتی و صاحبان تجارت های اینترنتی به مساله محتوا اهمیت می دهند و برنامه ریزی منظم و دقیقی برای ایجاد یک کمپین بازاریابی محتوای موفق دارند. علاوه بر این آمارها نشان می دهد که تنها ۲۰ % از محتواهای ایجاد شده در زمینه تجارت های B2C و ۵۰% از محتواهای ایجاد شده در زمینه تجارت های B2B محتواهای مفیدی هستند که موجب می شوند کاربران با آنها تعامل برقرار نمایند. این مساله نشان دهنده آن است که وقت و انرژی های بسیاری صرف ایجاد محتواهایی می شود که تنها فضاهایی را در وب سایت های مختلف اشغال می کنند و در نت سرگردان می مانند بدون آنکه هیچ مزیتی برای هیچ کسی داشته باشند یعنی سود حاصل از آنها برای تولید کنندگان این محتواها و وب سایت های مربوطه، صفر می باشد.در این مقاله ما ۱۲ راه کار در ۴ گام برای بهینه سازی محتواها برای موتورهای جستجوگر به شما معرفی می نماییم که حاصل سال ها تلاش و تجربه کاری ما است و می تواند موجب شود که میزان موفقیت وب سایت شما در زمینه بازاریابی محتوا چندین برابر گردد.
گام اول – در سئو و بازاریابی محتوا محتواهای اختصاصی هیچ گاه شکست نمی خورند
محتوای یک وب سایت نباید تماما درباره آنچه که تیم بازاریابی آن تجارت می خواهد، باشد بلکه باید چیزی باشد که کاربران هدف شما به دنبال آن هستند. در واقع محتوا باید برای کاربران و مطابق با سلیقه و نظر کاربران و همچنین برای پاسخ دادن به نیاز ها و خواسته های آنها ایجاد شده باشد تا بتواند کاربران را به خود جذب نماید. یک محتوای قوی و اختصاصی با توجه به نیاز های گروه خاصی از کاربران (کاربران هدف) ایجاد شده است و برای کاربران هدف بهینه سازی شده است نه برای تیم بازاریابی. برای این کار شما باید ابتدا کاربران هدف خود را شناسایی نمایید، با نیاز های آنها آشنا شوید و اهداف آنها از جستجو در اینترنت را دریابید.

  • شناسایی کاربران هدف: برخی افراد تصور می کنند که شناسایی کاربران هدف و شناسایی مطالبی که آنها در اینترنت جستجو می کنند و به آنها علاقه مند هستند کاملا موازی و مساوی جستجوی کلید واژه ها می باشد، اما این مساله کاملا اشتباه است. شما باید کاربران هدف خود را با دقت و تفکر بیشتری شناسایی کنید، برای مثال شما باید در یابید که کاربران هدف شما در کجا زندگی می کنند (موقعیت جغرافیایی)، زمانی که به اینترنت مراجعه می کنند بیشتر در کدام سایت ها و یا شبکه های اجتماعی گردش می کنند؟ هدف آنها از جستجوی یک عبارت در اینترنت چه می باشد؟ چه زمانی آنها با یک برند ارتباط بر قرار می نمایند؟ در این زمان چه کاری انجام می دهند و یا گام بعدی آنها پس از برقراری ارتباط با یک برند چه می باشد؟ اگر شما بتوانید کاربرانی که با آنها سروکار دارید و یا کسانی که کاربران هدف شما هستند را به خوبی بشناسید و تمامی جزییات رفتار آنها و قصد آنها از این رفتارها را بیابید خواهید توانست محتواهایی متناسب با نیازها و سلایق آنها ایجاد نمایید.
  • از طریق جستجوی موضوعی به دنبال فرصت مناسب برای ایجاد یک محتوا باشید: شما باید دائما در فضای رقابتی تجارت خود به دنبال یک فرصت باشید، فرصتی که با استفاده از آن بتوانید محتوایی تولید کنید که کاربران خواهان آن هستند اما هنوز هیچ یک از رقبای شما درباره آن هیچ چیزی منتشر ننموده اند. برای این منظور شما باید دائما فضای رقابتی تجارت خود را زیر نظر داشته باشید و زمانی که یک موضوع جدید، خبر جدید، محصول جدید یا تکنولوژی جدیدی مربوط به تجارت شما عرضه می گردد و افراد به دنبال آن هستند که از آن مساله با خبر شوند گوی سبقت را از رقبای خود بربایید، تا با این روش بتوانید صدر نشین صفحه نتایج جستجوها برای یک موضوع داغ و جدید شوید و هم کاربران زیادی را به وب سایت خود جذب نمایید. در واقع شما می توانید با استفاده از فرصت های ایجاد شده از لحظات کلیدی برای جذب حد اکثری مخاطبان و ایجاد تعامل با آنها استفاده نمایید.
  • انتخاب دقیق و هوشمندانه فرمت محتواها و پلتفرم هایی برای انتشار آنها در سئو و بازاریابی محتوا: کدام یک از انواع محتواها می تواند برای رساندن مفهوم مد نظر شما مناسب تر باشد؟ کدامیک از رسانه ها و یا پلتفرم های اجتماعی می تواند سریع تر شما را به کاربران هدفتان برساند؟ شما باید در تمامی پلتفرم هایی که ممکن است کاربران هدف شما در آنها گردش نمایند حضور داشته باشید و به دنبال جذب این افراد در موقعیت مناسب باشید.

خودتان را و یا به عبارت دیگر بازاریابی محتوای خودتان را به وب سایت خود و یا یک رسانه محدود ننمایید، از تمامی فرصت ها برای بازاریابی استفاده کنید. یک مطلب می تواند شامل انواع مختلفی از محتواها باشد، یعنی می تواند هم شامل محتوای متنی، هم تصویری و هم ویدیویی باشد. علاوه بر این هر یک از انواع محتواهای موجود در یک مطلب باید دارای کلیدهای انتشار در شبکه های اجتماعی باشند تا کاربران بتوانند به سادگی هر یک را با دوستان خود به اشتراک بگذارند.
این کار به شما امکان انتقال پیامتان به کاربران را با شیوه ها و روش های مخالفی می دهد و همچنین امکان حضور در پلتفرم های مختلف را به شما می دهد، برای مثال شما می توانید برای محتواهای خود یک ویدیو طراحی کنید و سپس آن را در یوتیوب نیز به اشتراک بگذارید و به وب سایت خودتان لینک دهید تا کاربران را از یوتیوب به وب سایت خودتان هدایت نمایید. علاوه بر موارد نام برده تنوع فرمت محتواها موجب می شود که وب سایت شما در نتایج جستجوهای مختلف مثل جستجو در گوگل ایمیج نیز نمایش داده شود و همچنین در نتایج جستجوهای انجام شده در پلتفرم های مختلف مثل یوتیوب نیز بتواند نمایش داده شود.
گام دوم-بررسی و اندازه گیری میزان موفقیت
بازاریابی محتوا روز به روز در حال بهبود و پیشرفت می باشد و امروزه بسیاری از تجارت های قادر به ارزیابی و اندازه گیری میزان موفیت کمپین های بازاریابی محتوای خود هستند. شاید باور نکنید اما در سال ۲۰۱۵ تنها ۲۱% از تجارت های B2B در ارزیابی های سالانه CMI اعلام کرده بودند که قادر به ارزیابی موفق ROI بازاریابی محتوای خود هستند. اما حال در سال ۲۰۱۷ آمارها به شرح زیر می باشد:


  • ۷۲% از تجارت ها قادر به ارزیابی و اندازه گیری ROI سئو و بازاریابی محتوای خود هستند.
  • ۵۱% از تجارت ها از یک برنامه ریزی ارزیابی مشخص برای بررسی میزان موفقیت بازاریابی محتوای خود و میزان موفقیت در جهت رسیدن به اهداف خود برخورداند و همچنین در برنامه ریزی های خود میزان پیشرفت را هم مورد ارزیابی و اندازه گیری قرار می دهند.
  • ۷۹% از تجارت ها از ابزارهای ارزیابی مثل گوگل آنالتیکز و دیگر ابزارها استفاده می نمایند.

خب با توجه به این آمارها، ارزیابی و اندازه گیری میزان موفقیت یک کمپین بازاریابی محتوا بسیار ضروری به نظر می رسد. خب شما به چه طریقی می توانید تلاش های خود را ارزیابی نمایید؟

  • انتخاب معیارهای سنجشی که با اهداف تجاری شما سازگاری داشته باشند: کدام KPI ها می توانند میزان موفقیت محتواهای شما را به درستی برای شما بیان نمایند؟ شما باید عملکرد محتواهای خود را در تمامی زمینه مورد بررسی قرار دهید، برای مثال شما باید عملکرد محتوا خود را در تمامی چرخه خرید ارزیابی کنید، پروسه جذب حداکثری مخاطب، میزان تعامل کاربران با محتوا، نرخ تبدیل کاربر به مشتری، میزان فروش و همچنین نرخ ایجاد مشتریان بالقوه برای فروش در آینده.

شما باید با دقت بررسی کنید که معیارهای مورد نظر شما که با هدف های شما سازگاری داشته باشند کدامند؟ ترافیک وب سایت، ترافیک با کیفیت (ترافیکی که در آن نرخ تبدیل کاربران به مشتریان بیشتر است)، نرخ اشتراک گذاری ها در شبکه های اجتماعی، مدت زمانی که کاربران در وب سایت مانده اند، نرخ تبدیل کاربران به مشتریان و کم بودن نرخ دفع کاربران از جمله مهم ترین معیارهایی هستند که اکثر تجارت ها در ارزیابی های خود به آنها توجه می نمایند.

  • تمرکز تولید محتوای خود را بر بهینه سازی برای موتورهای جستجوگر قرار دهید: محتوای شما باید برای موتورهای جستجوگر سئو شده باشد تا شما بتوانید از رویت پذیری بالایی برخوردار شوید و افراد زیادی را به وب سایت خود جذب نمایید و سپس بتوانید مدت زمانی که افراد در وب سایت شما می مانند و مشغول مطالعه محتواهای شما می شوند را افزایش دهید و میزان تعامل کاربران با محتواهای موجود در وب سایت خود را بهبود دهید تا بتوانید نهایتا به این هدف دست یابید که نرخ تبدیل کاربران به مشتریان را در وب سایت خود افزایش دهید.

برای این کار شما باید استاندارد های خوانایی را در محتوای وب سایت خود رعایت کنید، تگ های عنوان را بهینه سازی کنید، توضیحات متای مناسبی برای محتواهای خود ایجاد نمایید، زیر تیترهای مناسبی ایجاد کنید و از تگ های H برای مشخص کردن آنها استفاده نمایید، تصاویر و ویدیو ها را با استفاده از ایجاد توضیحات مناسب برای هر یک از آنها سئو کنید و تمامی نکات سئو را مطابق با استاندارهای سئوی روز در آن پیاده سازی نمایید.
شما باید سعی کنید با استفاده از شیوه های لینک دهی داخلی هوشمندانه کاربران را به کلیک کردن بر روی لینک محتواهای دیگری که درون یک محتوا به آنها لینک داده اید تشویق نمایید تا بتوانید کاربران را برای مدت بیشتری در وب سایت نگه دارید و نرخ دفع کاربران را در وب سایت خود کاهش دهید.

  • با استفاده از روش ها اتوماتیک سازی فرایند ها را در وب سایت خود شتاب دهی کنید: اهمیت ماشین لرنینگ در روش های جستجو روز به روز در حال افزایش می باشد مخصوصا زمانی که پایگاه های داده بزرگ و دینامیک هستند. روش های ماشین لرنینگ با استفاده از شناسایی بلادرنگ تغییرات در الگوهای رفتاری می توانند یک ابزار بسیار مناسب برای درک تغییرات در رفتار های مشتریان شما، عملکرد کلی رقبای شما و روند کلی بازار تجارت شما باشند.

از این رو استفاده از روش های سیستم های اتوماسیون محتوا می تواند برای شما گزارش هایی از عملکرد یک محتوا ایجاد نماید که شما بتوانید با استفاده از آنها تغییرات در الگو های تعاملی کاربران با یک محتوا را به سادگی دریابید. در واقع این سیستم های مبتنی بر ماشین لرنینگ می توانند به شما کمک کنند که عملکرد یک محتوا را مورد بررسی قرار دهید و همچنین می توانند پیشنهاداتی برای بهبود عملکرد یک محتوا در اختیار شما قرار دهند. استفاده از روش های اتوماتیک سازی به شما کمک می کند که وقت و تلاش کمتری را صرف انجام کارهای روتین نمایید و شما می توانید این وقت و انرژی را صرف کارهای با اهمیت تر خود نمایید.منبع : سئو و بازاریابی